Озеро Світязь — справжня перлина Волині — знову опинилося під загрозою обміління. За останній рік рівень води у найглибшому озері України знизився на 45 сантиметрів. Причини криються у природних процесах: цьогорічна весна виявилася маловодною, а зима — без паводків. Чи зможе озеро відновитися — залежить від погоди найближчих місяців.
Навесні 2025 року рівень води у найглибшому озері України — Світязі — виявився на 45 сантиметрів нижчим, ніж торік. Про це Суспільному повідомив заступник начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислав Кравчук.
За його словами, на ситуацію вплинула відсутність зимового паводка, слабка весняна повінь та дефіцит опадів. Дані Волинського гідрометеоцентру свідчать, що станом на 25 квітня рівень води в озері становив 136 сантиметрів. Якщо літо буде спекотним, а дощів буде мало або взагалі не буде, рівень води й надалі спадатиме.
«У січні та лютому кількість опадів була меншою за норму — лише 80% та 32% відповідно. В березні ситуація дещо покращилася — випало 106% від норми. Але за дві декади випало тільки 50% норми. Поки що температури не дуже високі, проте зараз активно розвивається рослинність, яка споживає багато вологи», — пояснив Ростислав Кравчук.
Посадовець зазначив, що прогнозувати майбутній стан озера складно через нестабільність клімату. Наприклад, нещодавні грози пройшли лише південною частиною Волині, тоді як інші райони залишилися без опадів.
Контролювати рівень води в озері також непросто. На рівневий режим Світязя впливає лише одна гідротехнічна споруда, побудована на каналі між озерами Світязь і Луки-Перемут. До 2019 року вона була в незадовільному стані, що призводило до щоденного перетікання води в сусіднє озеро. Наразі споруда працює належним чином і допомагає утримувати воду у Світязі.
«Якщо гідроспоруда залишатиметься в доброму стані і її не буде пошкоджено, ситуація може залишитися стабільною. Але природа непередбачувана», — наголосив Кравчук.
Водночас фахівці нагадують: стан водойм є важливим індикатором змін клімату і потребує постійної уваги як з боку екологів, так і місцевої влади.
Читайте також: Завод, що виготовляє електроніку для «Іскандерів», атакували в Брянську