Вівторок, 25 Березня, 2025

Роль кар’єрних радників для вибору фаху школярів: приклади країн Європи

Share


Радники допоомжуть заповнити ринок праці потрібними фахівцями

У європейських країнах в системі освіти працює система кар’єрного консультування. В Україні про таке тільки починають говорити. Насправді така практика допоможе уникнути безробіття і перекваліфікації та заповнити усі затребувані ніші на ринку праці. За даними опитування Info Sapiens на замовлення Національного агентства кваліфікацій та Helvetas, майже третина працездатного населення України (28,7% чоловіків і 26,3% жінок) потребують зміни професії або підвищення кваліфікації. Найбільше це стосується молоді віком 20-29 років (41%). Це свідчить про невідповідність між обраними професіями, попитом на ринку праці та особистими інтересами, пише член Національного агентства кваліфікацій Bacиль Фeдюк на «Ocвiтa.uа».

Хто такий кар’єрний радник і чому він важливий?

Кар’єрні радники – це фахівці, які допомагають обрати професійний шлях, враховуючи здібності, інтереси людини, тренди ринку праці та перспективи працевлаштування. Їхня робота охоплює профорієнтацію, психологічне консультування та допомогу у визначенні кар’єрних цілей.

У школах присутність кар’єрних радників є особливо важливою. Вони допомагають дітям не просто вибрати професію, а й зрозуміти свої сильні сторони, інтереси, спрямувати їхню енергію на те, що може стати джерелом фінансової стабільності.

Однак в Україні розвиток кар’єрного консультування лише на початковому етапі. Відповідно, серед учнів низький рівень професійної орієнтації, що створює відірваність освітньої системи від потреб ринку праці.

Як це працює в ЄС?

У країнах Європи система кар’єрного консультування має чітко налагоджену структуру. Вона працює від шкільного віку до періоду професійної реалізації. Ось кілька прикладів:

  • Німеччина. Профорієнтація починається ще в середній школі. Кар’єрні радники співпрацюють із роботодавцями, організовують ярмарки професій і стажування. Учні мають змогу відвідати підприємства, щоб побачити, як виглядає робочий процес.

  • Швейцарія. Система дуальної освіти дозволяє поєднувати навчання з практикою на реальному робочому місці. Кар’єрних радників залучають до підбору стажувань для учнів.

  • Франція. У школах існують обов’язкові уроки профорієнтації. Кар’єрні радники допомагають учням вибрати спеціальність і навчальні заклади, ґрунтуючись на їхніх навичках та інтересах.

  • Скандинавські країни. Кар’єрні радники працюють не тільки зі школярами, а й з їхніми батьками, пояснюючи перспективи різних професій і допомагаючи уникнути стереотипів.

Що потрібно зробити в Україні?

Для того, щоб виправити ситуацію на ринку праці, в Україні слід інтегрувати кар’єрне консультування в систему шкільної освіти. Кар’єрні радники повинні бути частиною шкільного штату, щоб забезпечити постійну підтримку учнів. Україні слід запозичити найкращі практики Німеччини, Франції, Швейцарії і адаптувати їх до українських реалій.

Успішна профорієнтація вимагає ресурсів: тренінгів, сучасних інструментів тестування, організації стажувань тощо.

Школам слід співпрацювати з ринком праці. Кар’єрні радники повинні працювати в тісному контакті з роботодавцями, щоб забезпечити актуальність отриманих рекомендацій.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter





Source link

Read more

Local News